trtrtr
trtrtr

Epoksi Vernik

19.09.2022
3.224
Epoksi Vernik

Epoksi Vernik

Epoksi vernik şık yüzeylerin aranan malzemesi olmaya devam ediyor! Adından bu denli bahsettiren malzeme kullanıcılarını pişman etmiyor!

Epoksi son dönemin gözde malzemelerinden birisidir. Uzun yıllardır farklı işlemlerde kullanılan vernik ile bir araya geldiğinde ise eşsiz tasarımlar ortaya çıkmaktadır. Peki ama epoksi vernik nedir ve ne amaçla kullanılmaktadır?

Değişken alanlarda ve yüzeylerde kullanılan verniğin ve epoksinin bir araya gelmesi bu malzemenin temelini oluşturmaktadır. AVM’ler, ofis veiş yerleri başta olmak üzere çeşitli alanlarda bu dayanıklı yapı malzemesi yer almaktadır.

BRS Epoksi de farklı uygulamalarında bu malzemeyi tercih etmektedir. Dayanıklı yapısının yanında hijyenik bir ürün olması bu tercihte önemli yere sahiptir. Değişken hava koşullarına da ayak uyduran bu malzeme uzun yıllar göz alıcı görünümünü de korumaktadır.

Epoksi Vernik Fiyatları

Epoksi vernik fiyatları ve performansı ile kullanıcılar tarafından ilgi görmektedir. Uygun fiyata sahip olan bu malzemenin farklı gramajları ise etiketini etkilemektedir.

Değişken gereksinimlere göre paketlenen epoksi ürünler farklı markalar tarafından satışa sunulmaktadır. Epoksi vernik markaları ise ürünlerin satış fiyatını doğrudan etkilemektedir.

Paketlemesi yapılan epoksinin sahip olduğu gramaj ise fiyat üzerinde etkili olan bir başka değişkendir. Farklı kullanım alanlarına sahip olan epoksi, ihtiyaca göre gramajlara ayrılmaktadır. Bu nedenle de bu yapı malzemesinin çeşitli gramajları raflarda yerini almaktadır.

Raflarda sergilenen epoksilerin fiyatını etkileyen bir diğer faktör ise kullanılacağı uygulamadır. Bu malzemeler kullanım amacına uygun içeriğe sahip olmalıdır. Dolayısıyla aynı markaya ait aynı gramajlı ürünler farklı fiyat etiketine sahip olabilmektedir.

Epoksi ile Vernik Arasındaki Fark

Epoksi ve vernik yapı ve işlev açısından birbirine çok benzemektedir. Benzer amaçlar için kullanımı yaygın olsa da nitelikleri farklıdır.

Vernik, yüzeylerin korunmasını sağlayan bir yapı malzemesidir. Kullanıldığı alanın tercihe göre mat veya parlak görünmesini sağlamaktadır. Ahşap, metal gibi yüzeylerde sıklıkla tercih edilmektedir.

Epoksi, kimyasallara karşı dahi yüksek dirence sahip bir reçine türüdür. Farklı yüzeylerde kolaylıkla kullanılmaktadır. Dayanıklılığı artırması, şık bir görünüm sunması sebebiyle yaygın kullanıma sahiptir.

Bu iki malzeme yapım ve onarım işlemlerinde sıklıkla tercih edilmektedir. Birbirlerine benzedikleri kadar ayrılan bu iki malzeme kaliteli yapıları ile göz doldurmaktadır.

Vernik ve epoksi, uzun süre kullanıma uygundur. Ancak yine de bu iki ürün dayanıklılık açısından farklılık gösterebilmektedir.

İki yapı malzemesi de kullanıldığı alana dayanıklılık ve koruma sunmaktadır. Ancak vernik boyanmış bir yüzeye parlak ya da mat bir görünüm sunmaktadır. Epoksi ise herhangi bir işleme gereksinim duymadan direkt kullanıma uygundur.

Yapım ve onarım işlemlerinin aranan malzemeleri farklı içeriklere sahiptir. En önemli ayırt edici özellikleri ürünlerin sahip olduğu içerikleridir. Benzer amaca sahip olsalar da ürünlerin içerikleri ayrışmalarına neden olmaktadır.

Epoksi Vernik Nasıl Uygulanır?

Yapım ve onarım uygulamaları baştan sona özen gerektirmektedir. Dolayısıyla işlem kadar işlem öncesi ve sonrası da emin ellere teslim edilmelidir.

Epoksi vernik uygulamaları belirli bir sıra ile ilerletilmelidir. Bu nedenle işlem için tercih edilen malzeme kadar işçiliğe ve tecrübeye de önem verilmelidir.

  • Uygulama yapılacak olan yüzeyin temiz ve kuru olduğundan emin olunmalıdır.
  • Kullanılacak malzemenin yüzey ile temasını engelleyecek unsurların, toz, leke, pas vb, temizlenmesi önemlidir.
  • Öncelikle bölgeye yapılacak epoksi işlemi tamamlanmalıdır. Ardından bölgede herhangi bir pürüzün olmadığı kontrol edilmelidir. Bunların sonucunda epoksi üzerine vernik işlemi uygulanmalıdır.
  • Uygulama alanı üzerinde herhangi bir pürüzün kalması durumunda ilgili işlemlerin yapılması gerekmektedir. Yüzeyin niteliğine göre kumlama, asitleme yüzey bilyalama vb yapılmalıdır.
  • Yüzeyin uygunluğuna göre seçilen fırça ile işlem ilerletilmelidir.
  • İşlem tamamlandıktan sonra titiz bir temizlik gerekmektedir. Fazla malzemeler yüzeyden temizlenmeli ve işlem sonlandırılmalıdır.

BRS Epoksi titizlik ile uyguladığı işlemleri ile müşterilerinden tam not almaktadır. Epoksi vernik uygulamasında da tecrübeli ekibi ile sektörde yerini almaktadır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Ahmet Yılmaz
Ahmet Yılmaz
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?